Унікальна колекція вишиваних портретів видатних українців майстрині Любові Шаламай

Тріумф вишивальниці Любові Шаламай

29 травня, за ініціативи і підтримки Вінницького земляцтва, у Центральній районній бібліотеці Солом’янки відкрито виставку картин заслуженої майстрині народної творчості України Любові Шаламай. Це вже третя виставка вінницької вишивальниці на Солом’янці, організована керівництвом мережі бібліотек району.

Нагадаємо, що перша відбулася у бібліотеці мистецтв ім. М. Бажана, друга — до Дня вишиванки — у приміщенні районної адміністрації, яку відкривала народна артистка і громадська діячка Галина Яблонська. І ось, нарешті, 31 вишита картина у бібліотеці на вул. Освіти, 14А.

Під час виставки слово мали: депутатка обласної ради м. Вінниця Жанна Дмитренко від обласного центру народної творчості; Людмила Локаєнко з департаменту культури Вінницької міської ради; письменниця і заступниця голови Вінницького земляцтва в Києві Ніна Гнатюк; поет і старший науковий співробітник інституту фольклору й етнографії НАН України Микола Дмитренко; культуролог і письменник Олександер Шокало, хоровий дириґент, заслужений діяч мистецтв України Лариса Бухонська, а також землячки – кандидат філологічних наук Марія Сметанська та журналістка і письменниця Галина Волошенюк та багато інших поціновувачів мистецтва, зокрема студенти факультету урбаністики й містобудування КНУБА.

Жінка-УКРАЇНКА


Вінничанка презентує виставку портретних робіт у Києві

Унікальну колекцію вишиваних портретів видатних українців представила Любов Шаламай у Києві 15 травня. Виставка відбулася в бібліотеці з питань мистецтв ім. М. Бажана.
Відвідувачам представлено 31 вишиваний портрет, серед яких письменники й мислителі – Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Коцюбинський,Степан Руданський. 13 портретів видатних подолян, серед них – Іван Богун, Устим Кармелюк, Микола Леонтович, Павло Муравський, Василь Стус.

Роботи виконані дрібним хрестиком. На одному з чорно-білих портретів використано близько 35 відтінків, а на кольоровому портреті Назарія Яремчука – 95. Кожен портрет за розміром 50х60, вони обрамлені рамками та вкриті особливим склом, з гравіюванням «З гордістю виконала Любов Шаламай».

– Ми вважаємо, що творчість Любові Шаламай має вийти за межі нашої області та й за межі України. Її колекція творів – це гордість Вінниччини, яку можна достойно представити на міжнародному рівні, – каже голова Вінницької міської ГО «Берегиня» Тетяна Головатюк.

Любов Павлівна родом з Літинського району. Вишиває однією рукою через інвалідність, яку отримала ще в дитинстві. Через стан здоров’я вона не змогла бути присутньою на попередній презентації проекту. Майстриня входить до складу учасників ГО «Берегиня».
Створюючи портрети на полотні, майстриня починає зображення з очей і таким чином спілкується з людиною, яку зображує. Свої роботи Любов Павлівна називає «Мої величі». На кожну виставку-презентацію вона завжди замовляє 6-кілограмовий коровай, яким пригощає всіх пристуніх. Це наче поминальний процес, адже всі люди, зображені на її полотнах, вже покійні.

Колежанки Любові Шаламай розповідають, що вона дуже патріотично налаштована, переймається Україною. На створення одного портрета йде близько 3-4 місяців.
Цікаво, що майстриня не заробляє на своїй праці, адже не продає свої роботи. Хоча був один портрет, створений на замовлення народного артиста Павла Муравського, який майстриня виконала до століття Маестро і вручила йому на цей ювілей. Це була його заповітна мрія, яку Любов Павлівна втілила в життя.

Портрет Павла Муравського. 2016
Портрет Павла Муравського. 2014
Любов Шаламай передає Павлові Муравському його портрет своєї роботи. 30.07.2014

 

Портрет Павла Муравського. 2014
Портрет Павла Муравського. 2016

– У Любові Павлівни дуже тонка душевна організація, кожен її портрет можна назвати роботою-медитацією. Випадок з Муравським – не виключення. Коли вона вишивала його портрет, він тричі їй снився, тобто його душа ніби вийшла на зв’язок, – розповіла керівниця відокремленого підрозділу Вінницької обласної організації «Берегиня» Валентина Іванішина.

Уже після виставки у Києві Любов Шаламай подарує портрет Устима Кармелюка Літинському краєзнавчому музею.

Діана Колногузова

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *