XVІІ фестиваль української народної пісні «Пшеничне перевесло»

 

4 грудня 2021 року в стародавньому селі Рашків (засноване 1402 р.) Кам’янського району в Придністров’ї відбувся XVІІ фестиваль української народної пісні «Пшеничне перевесло». Цьогорічний Фестиваль збігся з відзначенням знаменної в житті великої української громади подією – Спілці українців Придністров’я імені Олександра Бута виповнилося 30 років.

Голова Спілки українців Придністров’я імені Олександра Бута Петро Богуцький, відкриваючи XVІІ фестиваль, зазначив:

«Наша Спiлка досягла певних успіхів завдяки головам районних товариств, які започаткували багато добрих справ. На жаль, багатьох із них уже нема серед нас. Ідейним  організатором і натхненником Спілки українців Придністров’я був Олександр Бут. З діючих на той час у Приднicтровї районних товариств української культури він організував Спілку та налагодив зв’язки Спілки з Україною.

Кам’янське товариство української культури імені Тараса Шевченко очолював Микола Миколайович Стасiшен – талановита людина. З його iнiцiативи й зусиллями в Кам’янці спорудили пам’ятник нашому Кобзареві – Тарасові Шевченку.

 В Рибниці засновником ТУК «Поділля» був Борис Тимофійович Палагнюк. Його зусиллями створена й почала виходити українська газета «Гомін», заснована українська школа, дитячий садок.

 Завдяки першим головам товариств у кожному населеному пункті Приднicтровя, де компактно проживають українці, в школах працюють українські класи, а місті Рибниця – Українська школа, в м. Тирасполь – Український ліцей-комплекс, у місті Бендери – Українська гімназія. У Придністровському державному університеті працює кафедра української філології.

У кожному районі є по кілька ансамблів української народної пicнi. У Григорioпольському районі їх три: «Стожари», «Вербиченька», «Діброва».  У Рибницькому – «Барвінок», у Кам’янському – «Хрустовчанка», в Дубоссарах –«Чорнобривці», в Слободзейському районі – «Хуторянка», в Бендерах – «Червона калина».  Цим ансамблям уже понад 20 років. Українська народна пісня має в нас об’єднуючу силу». 

Учасників XVІІ фестивалю української народної пісні «Пшеничне перевесло» вітали представники наукових і мистецьких кіл з України.

Музичний подарунок учасникам Фестивалю української народної пісні – виступ Державного симфонічного оркестру Придністров’я (художній керівник колективу – заслужений діяч мистецтв Придністров’я Григорій Олексійович Мосейко).

Нічого не було тільки від Посольства України в Республіці Молдова. Таке враження, що нинішні дипломати й урядовці, зокрема з Мінкульту, не хочуть навіть думати про українців Придністров’я.

У Придністров’ї мешкає понад 120 тисяч українців – третина населення реґіону. Найчисельніша українська громада в Тирасполі – найбільшому місті Придністров’я. На півночі, у Рибницькому й Кам’янському районах, мешкають українці-автохтони, адже це історично українське Поділля.

Фестиваль «Пшеничне перевесло» як масштабне культурно-мистецьке дійство з символічною назвою сприяє єднанню українців Придністров’я навколо ідеї збереження власної ідентичності, популяризує серед населення реґіону української пісні. Сам процес культурно-мистецької праці активізує культурно-соціальний розвиток українців Придністров’я та сприяє зміцненню культурних зв’язків зі своєю історичною батьківщиною.

Цього року за організацію й проведення XVІІ фестивалю української народної пісні «Пшеничне Перевесло» відповідало Кам’янське районне товариство української культури імені Тараса Шевченка. Голова оргкомітету Фестивалю – голова Кам’янського РТУК імені Тараса Шевченка Валентина Стасішена.

У фестивалі взяли участь майже 100 самодіяльних артистів. Прозвучало понад 30 пісень. Глядачам була продемонстрована виконавська культура в усьому її розмаїтті: від традиційного народного співу а капела чи у супроводі одного музичного інструмента – до сучасного аранжування у стилі рок-груп.

Ось перелік мистецьких колективів та окремих виконавців – учасників XVІІ фестивалю та їхній репертуар:

  1. Заслужений художній колектив «Хрустовчанка» (Кам’янський район):
    «Заспівай, соловейко»
    «Посіяла баба конопель»
  1. Народний ансамбль козацької пісні «Черемшинка» Катеринівського Будинку культури (Кам’янський район):
    «Летіла зозуля»
    «Мені ворожка ворожила»
  1. Дитячий вокальний ансамбль «Веселі дівчата» с. Слобода-Рашків (Кам’янський район):
    Віночок українських народних пісень
  1. Народний вокально-інструментальний ансамбль «Джерела» (м. Тирасполь):
    «Полюбила я Степана»
  1. Георгій Бадюл (м. Тирасполь):
    «Із сиром пироги»
  1. Неллі Дегтярьова і Яфіт Дашко (м. Тирасполь):
    «Ой, ходила дівчина бережком»
  1. Марія Соколова (м. Тирасполь):
    «Несе Галя воду»
  1. Народний колектив «Стожари» (Григоріопольський район):
    «Горіхове сіделечко»
    «Як же ж мені не співати?»
  1. Народний ансамбль української пісні «Вербиченька» (с. Маяк Григоріопольського району):
    «Ой, літає соколоньку»
    «Через сад, виноград»
  1. Народний самодіяльний ансамбль української пісні «Барвінок» (Рибницький район):
    попурі «Заспіваймо пісню веселеньку»  з українських народних пісень
    народна пісня «Ой, сиділа дівчина край віконця»
  1. Дует Галина Маланчук і Галина Галаченко (Рибницький район):
    «Місяць на небі»
  1. Дитячий вокальний ансамбль української пісні «Золоті дзвіночки» (Рибницький район):
    «Гренчаники мої»
    «Як діждемо літа»
  1. Вокальний ансамбль «Калинонька» (м. Бендери):
    «Через поле широкеє»
    «Їхали козаченьки»
  1. Верническо Ганна (м. Бендери):
    «Ой, летіли журавлі»
  1. Ганна і Андрій Верническо (м. Бендери):
    «Не питай»
  1. Вокальний дует Кароліна та Роксана Слогіни (м. Бендери):
    «Подоляночка»
  1. Дует Ілона Демишкан та Савелій Жумасій (м. Бендери):
    «Чом ти не прийшов?»
  1. Тетяна Спільченко (м. Бендери):
    «Цвіте терен»
  1. Народний вокальний ансамбль «Чобручанка» (с. Чобручі Слободзейського району):
    «Ой, у вишневому саду»
    «А я чорнява»
  1. Дует Ангеліна Попова і Дарія Пушкаренко (с. Чобручі Слободзейського району):
    «Ой, у гаю при Дунаю»
    «Зеленеє жито»
  1. Фольклорний ансамбль «Маріца» (с. Незавертайлівка Слободзейського району):
    «Хочу молодого»
    «Ой там, на толку, на базарі»
  1. Вокальний колектив «Забавушка» (с. Незавертайлівка Слободзейського району):
    «Зоря моя вечірняя»
    «Ой, у полі стоїть верба»
  1. Дует «Начало» (с. Красне Слободзейського району):
    «Ой, там, на горі»
    «Кажуть мені люди, сусіди»


«Пісні пролунали яскраво, натхненно, розкрили історію нашого народу, його прекрасну душу»
, – відзначила голова журі XVІІ фестивалю української народної пісні «Пшеничне Перевесло» народна артистка України Світлана Мирвода.

Призові місця визначили в різних номінаціях і вікових групах: серед дорослих виконавців, молоді та дітей. Вищі нагороди конкурсу вручені юному солістові з Тирасполя Георгію Бадюлу, дуетам «Начало» (Слободзейський район), Ганні й Андрія Верническо (м. Бендери), Неллі Дегтярьовій та Яфіт Дашко (Тирасполь), ансамблям «Стожари» (м. Григоріополь) і «Калинонька» (м. Бендери).

За умовами Фестивалю конкурсанти виконують тільки народні пісні або ж пісні на поезію Тараса Шевченка без інструментального супроводу чи під живий акомпанемент.

Кобзареве слово для українців Придністров’я має велику силу. Ще в 2012 завдяки Надзвичайному i Повноважному Послу України в Республіці Молдова Сергію Івановичу Пирожкову та очільнику Придністров’я Ігорю Миколайовичу Смирнову в Республіканському українському теоретичному ліцеї-комплексі, що в Тирасполі, було відкрито «Шевченківську світлицю». Завдяки зусиллям керівника Українського центру «Співробітництво» Володимира Геннадійовича Фоменка тут започатковано єдиний у Світі «Театр-музей Тараса Шевченка». Вони діють у рамках спільного міжнародного проекту «Центр культурної спадщини Тараса Шевченка».

Фестиваль української народної пісні «Пшеничне перевесло» в Придністров’ї утверджує мистецький принцип великого українського хорового дириґента й педагога ХХ–ХХІ століть, народного артиста України, лауреата Державної премії України імені Т. Г. Шевченка, Героя України Павла Івановича Муравського (1914–2014) – «Спів дає відчуття волі». Ця істина маестро Муравського стала девізом Всеукраїнського хорового руху під назвою «Хорова школа Павла Муравського». Високий мистецький рівень фестивальної програми «Пшеничного перевесла» засвідчує, що ви також – повноправні учасники Всеукраїнського хорового руху. Тож і вашим хоровим колективам ваш земляк-подолянин маестро Павло Муравський заповідав дбати про якість хорового співу: «Першочергове завдання хорових колективів – виховання в слухачів доброго музичного смаку й любові до співу. Велике значення конкурсів і фестивалів полягає в тому, що вони є яскравим прикладом для піднесення виконавської якості хорових колективів, а також української співочої культури в цілому. Чистий спів посилює відчуття життя. А наш традиційний хоровий спів у природному ладові спонукає людей до високодуховного, культурного життя й сприяє наведенню ладу в суспільстві. Адже культурні люди знають, як жити достойно».

Прес-центр Фестивалю

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *