Павло Муравський: Набута на віку мудрість

П. І. Муравський удома. 25 травня 2014

Необхідно не тільки чисто співати, а й вільно висловлювати свої правдиві думки та чесно діяти, що характерно для культури нашого народу.

Я поважаю талановитих людей, незалежно від національності. Талант завжди радіє іншому талантові. А безталанні, бездарні заздрять талановитим людям.

Кожна людина має свої особливості, але існують риси, однакові для всіх людей. Одна з таких рис – заздрість. Вона існує і в музичному мистецтві й шкодить його розвиткові.

Я не знаю – чи є така людина, яка не мала б ворогів? Немає такої людини! Ось я інколи думаю –  живу собі, труджуся, нікому зла не роблю. Мені тільки одне важливо – щоб добре співав хор. Але вороги й недоброзичливці все одно є… Чому?!

Неприємності й усякого роду конфлікти виникають там, де провадиться справжня професійна робота. Таку роботу не всі розуміють, заздрять і створюють конфлікти.

Людина, яка байдужа до мистецтва, стає духовно бідною, спустошується її життя, хоч би якою багатою вона була матеріально й благополучно виглядала зовні.

Через людиноненависництво чиновників-партократів, через якісь особисті амбіції, антипатії, інтриги часто вилучали з культурного процесу потрібних мистецтву людей.

Я ніколи не хотів вступати не тільки в комуністичну, а взагалі в будь-яку партію.

Особливий занепад хорового мистецтва спостерігався в період адміністративно-командної системи й спостерігається тепер.

У нинішню пору засилля сірості й бездарності традиція співу занепадає катастрофічно.

Страшно людині залежати від шматка хліба, бо з голодними людьми влада робить, що завгодно. Людина не може обійтися без їжі. Без одежі, без усього іншого може обійтися, а без їжі – ніяк.

Триває поневолення України новими більшовиками. Ну як люди можуть допустити, щоб чужинці командували ними? Я хочу, щоб наша Україна, наш народ не залежали ні від кого.

Ну чого наш народ дає комусь собою володіти? Українці ж не дурніші од інших. Чого ж українці внизу, а чужі зверху?

Треба позбуватися столітніх звичок прислуговувати чужинцям і перестати говорити чужою мовою. Українці мають стати цілістю, й Україна також має бути єдиною, й мова має бути єдина – українська.

Дуже хочеться дожить, щоб кончилась ця власть. А пожить треба ще довго, щоб побачити й зазнати краще життя.

Я хочу дожити до тієї пори, коли бачитиму людей щасливими – з ясними, радісними очима. І ми зобов’язані змінити наше життя на краще, бо Україна багата землею, природою й здібними людьми.

Хочеться пожити ще, аби побачити наших людей щасливими. Я не можу нічим зарадити, але маю право про це думати.

За все своє довге життя я не бачив радості в наших людей. Та й сам мав короткі миті радості тільки на сцені, коли мій хор дарував людям чистий спів, а вони дякували нам.

Я ще замолоду все думав і надіявся, і дуже хотів: от коли б в Україні настало справжнє, щасливе життя. І щоб це сталося ще за мого віку.

Пам’ятаймо, що тільки зі щасливої дитини виростає щаслива доросла людина, тоді зі щасливих людей виросте й щаслива Україна.

Для розвитку необхідний взірець. Навіть якщо люди не досягнуть такого рівня, зате матимуть орієнтир, маяк.

Хороші почуття розвиваються з любові до праці. На хороших почуттях тримаються хороші звички.

Звички є хороші й погані. Хороша звичка – з любові, з внутрішньої потреби працювати й досягати хорошого результату. Погана звичка переймається зовні.

Звичка кланятись на сцені пішла з Москви. А тепер футболісти хрестяться, як виходять на поле.

У теперішньому житті створилися «ножиці»: мораль опустилася вниз, а техніка пішла вгору… І доки ми не піднімемо морального стану суспільства – нічого доброго не буде!

Україна тільки тоді розбагатіє матеріально, коли ми всі розбагатіємо морально, культурно, духовно.

Таланти ніколи не були багаті, бо в основі подвижництва – не гроші, а любов.

В усіх сферах життєвої діяльності людини, головне – якість. Щоб краще жити, треба якісніше працювати.

Якість мистецтва й життя сама не прийде, за якість треба боротися.

Традиційний український хоровий спів на основі природного ладу сприяє наведенню ладу в суспільстві.

Для нас, українців, найголовніше – щоб ми не ставали сателітами, а завжди були патріотами нашої Великої України.

Я хочу, щоб наша Україна, наш народ не залежали ні від кого.

Я думаю, що нам треба зробити основне в житті – навчитися робити одне одному добро. Хоч би хто ти був – зроби людині добро. Тоді багатий поділиться з бідним, а бідний не заздритиме багатому.

Обіймімось розумово – обіймімось думками.

В Україні має бути одна державна українська мова. І всі державні справи повинні вирішуватися українською державною мовою – українським державним думанням.

Правдивими українцями-патріотами можна вважати тільки тих, у кого українська мова звучить не тільки в словах, а й у душі.

Рідна мова живе в людини в серці й душі, а не в голові. У голові живе чужа мова.

Дух живе в серці, в душі, а не в словах.

 

Справжню національність визначають тільки серце й душа людини.

Маємо розвивати в Україні український патріотизм із серця, з душі. Кожен українець має гордитися, що він українець, і дякувати долі за таке призначення.

В Україні необхідно розвивати український патріотизм не на словах, а на ділі, і всі свої здібності й можливості віддавати своїй рідній Україні.

Маємо створити такі умови, за яких культура визначала б політику, а не політика культуру.

Природний лад хорового співу й внутрішній лад культури підтримують природний лад людського життя.

Необхідно досягнути такого стану, щоб люди між собою не ворогували, а допомагали одне одному. Війни виникають через політиків, а страждають люди.

Завжди, коли мені буває важко в житті й роботі, я згадую слова Тараса Григоровича Шевченка: «Борітеся, поборете!..».

Якби в мене запитали, чи переживаю з того приводу, що мене відсторонили від дириґування, я сказав би: «Так, надзвичайно переживаю. Бо в мене відібрали декілька років найкращої, плідної, художньої, професійної, корисної для хорового мистецтва роботи».

Коли в житті чогось не зробиш, то потім шкодуєш.

Якби мене повернули до дириґування, то я міг би навчити хор співочої культури. Моє повернення до дириґування було б утішним явищем торжества правди над кривдою в музичному мистецтві.

Не в силі правда, а в правді сила. За чистоту нашої правди!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *