Подільський молодіжний камерний хор «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА»

 

У жовтні 2018 року на базі Вінницької обласної філармонії ім. М. Д. Леонтовича, за підтримки голови Вінницької ОДА В. В. Коровія та начальника обласного управління культури і мистецтв С. С. Городинського,  організовано Подільський молодіжний камерний хор «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА». Представлення Подільського молодіжного камерного хору «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА» відбулося 13 грудня 2018 р. в концертній залі Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича на урочистому відкритті обласного Фестивалю хорового мистецтва «Співає Поділля Леонтовича» з нагоди відзначення 141-ліття від народження великого українського композитора.

 

Ініціатор заснування, художній керівник та дириґент цього молодіжного камерного хору Ольга Іванівна Бабошина, викладач вищої категорії та керівник Хору Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича; дипломант ІІІ Всеукраїнського конкурсу хорових дириґентів; голова Вінницького відділення Всеукраїнського хорового товариства імені Миколи Леонтовича; член обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки. Ольга Бабошина – автор ідеї виконання 100 творів М. Д. Леонтовича на Фестивалі хорового мистецтва «Співає Поділля Леонтовича», приуроченого до 140-ліття композитора у 2017 році. Це мистецьке досягнення внесено в Книгу рекордів України. А Хор Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича під керівництвом талановитого дириґента здобув на цьому фестивалі Всеукраїнську премію імені М. Д. Леонтовича в номінації «Учбові та аматорські хорові колективи».

Хор Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича під керівництвом О. І. Бабошиної гідно представив хорове мистецтво Вінниччини у зініційованому й здійснюваному протягом 2016–2019 років Благодійним фондом «Хорова школа Павла Муравського» Всеукраїнському мистецькому проекті «Україна співає «Кобзаря»» – записові Хорової Шевченкіани на основі укладеного П. І. Муравським Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар»». Хор успішно записав до Першого аудіоальбому а капела «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар» «Ой маю, маю я оченята» композитора з Вінниччини Данила Бойченка та «Оддай мене, моя мамо» київського композитора Юрія Щуровського; до Другого аудіоальбому з супроводом – твори вінницького композитора Костянтина Семенова «Реве та стогне Дніпр широкий» та «Доле, де ти?». До Третього аудіоальбому великої форми з симфонічним оркестром експертна рада відібрала запис 2014 р. вокально-симфонічної поеми Платона Майбороди «Тополя» у виконанні Хору та Оркестру народних інструментів коледжу (художній керівник Геннадій Муращенко). Експертна рада Всеукраїнського мистецького проекту відзначила високий мистецький рівень, проникливу інтерпретацію творів, що засвідчує високу професійну майстерність керівника Хору.

Тож БФ «Хорова школа Павла Муравського» підтримав у 2018 р. суспільно значущу ініціативу з організації молодіжного камерного хору з іменем Миколи Леонтовича та призначення його художнім керівником автора ініціативи – талановитого хормейстера Ольгу Іванівну Бабошину.

Адже ідею створення  Молодіжного академічного хору імені М. Д. Леонтовича ініціював ще на початку 90-х років минулого століття маестро П. І. Муравський і завзято працював над здійсненням цього заповітного задуму. Про це Павло Муравський пише у своїй праці «Моя хорова школа» (К., 2014): «З 1991 року почав добиватися створення Молодіжного академічного професійного хору імені М. Д. Леонтовича (числом 45–50 осіб). Молодіжний хор мав стати взірцевим для інших професійних і самодіяльних хорових колективів в Україні. Адже український народ – один з небагатьох у Світі має великі музичні здібності й рідкісного багатства співочий матеріал. Необхідно тільки значно покращити професійність керівників хорових колективів та досягти високої майстерності хорів. Взірцевий молодіжний хор як високопрофесійний колектив матиме можливість значно збагатити репертуар і виконуватиме твори трьома групами: жіночою, чоловічою й мішаним складом. Такий хор зміг би здійснити на високому рівні фонозапис усієї української хорової класики… Мою ідею підтримали відомі музичні діячі, творчі спілки, народні депутати». На жаль, через постійну зайнятість навчальним студентським хором Національної музичної академії України П. І. Муравському не вдалося реалізувати цього заповітного задуму. Але Маестро сподівався, що такий професійний хор імені Миколи Леонтовича неодмінно створить хтось із його послідовників.

Павло Муравський виріс як дириґент і педагог на творчості генія Миколи Леонтовича, і ця творчість супроводжувала його все життя: хорові опрацювання й оригінальні твори М. Леонтовича були основою репертуару хорових колективів під орудою П. Муравського; а в 1977 р. Павло Муравський здійснив з хором Київської консерваторії повний запис хорової спадщини Миколи Леонтовича, приурочивши це до 100-ліття від народження композитора. До ювілейного альбому увійшло тридцять сім хорових творів М. Леонтовича. За цей творчий здобуток П. Муравський удостоєний у 1979 р. Державної премії України імені Т. Г. Шевченка.

На переконання маестро Муравського: «Працювати над хоровими творами Леонтовича дуже корисно для всіх дириґентів. Високоталановиті опрацювання народних пісень і оригінальні хори забезпечують хорові глибоку основу для акапельного співу, гостроту слухового сприйняття, відчуття тембрального звучання. Тому саме творчість Миколи Леонтовича має бути в основі професійної майстерності дириґента-хормейстера. …І взагалі дивним є той факт, що в Україні немає хору імені Миколи Леонтовича. Я давно виношую думку створити професійний молодіжний хор, який носив би ім’я цього великого майстра хорової творчості. Якби цьому посприяла держава, можна було б зробити велику справу для української хорової культури».

І ось нарешті земляки П. І. Муравського здійснили його заповітний задум – організували  Подільський молодіжний камерний хор «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА».  

У репертуарі хору фольклорна музика, класичні хорові та духовні твори. Діяльність першого молодіжного філармонійного колективу спрямована на розвиток ідеї «хорового театру», де поєднуються різні вокальні манери, передбачено синтез різних видів мистецтва (театр, хореографія, художнє слово).

У 2019 р. на Міжнародному фестивалі ім. П. Чайковського та Н. фон Мекк колектив представив свою першу повноформатну програму. Концерти хору з великим успіхом відбулись у Вінниці та кількох районах області.

Протягом 2019 р. колектив узяв участь у кількох масштабних філармонійних проектах: С. Рахманінов – Опера «Алеко», М. Вериківський – Опера «Наймичка» та «Аура романсу» й «Вокальні універсалії».

У жовтні 2020 р. молодіжний камерний хор здобув звання лауреата на Міжнародному онлайн фестивалі в Італії.

Наприкінці 2020 р. Подільський молодіжний камерний хор «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА» з великим успіхом представив різдвяне хорове дійство «Зійшла зоря ясна». Основою цього хорового дійства є твори, зібрані в однойменні збірці колядок і щедрівок, яку упорядкувала О. І. Бабошина. Збірку «Зійшла зоря ясна» опубліковано у 2020 р., а до того всі твори виконували протягом попередніх років Хор Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та Подільський молодіжний камерний хор «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА». У нотному виданні зібрані колядки й щедрівки з різних реґіонів України в ориґінальних аранжуваннях хорових колективів під орудою Ольги Бабошиної. Хормейстер-упорядник поставила за мету осмислення й передачу системи музичної символіки в обрядових піснеспівах давньої української агрокультури. Перспективним для розвитку хорового виконавства стало запровадження в збірці інноваційної інтерактивної технології – QR-кодів. Скануючи цей код за допомогою спеціальної програми,  можна не тільки почути, а й побачити виконання хорових композицій як взірці для подальших інтерпретацій.

 

Сподіваємося, Подільський молодіжний камерний хор «ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА» під керівництвом О. І. Бабошиної здійснить задум П. І. Муравського – стане «взірцевим для інших професійних і самодіяльних хорових колективів в Україні» та гідно представлятиме українське хорове мистецтво на Поділлі, по всій Україні й за кордоном.

Олександер ШОКАЛО,
голова Наглядової ради БФ «Хорова школа Павла Муравського» 

 

 

Співає “ЛЕОНТОВИЧ-КАПЕЛА”

Зійшла зоря ясна

Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
2020

 

Щедрик

Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
2020

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *