Пісенний «Кобзар» звучить по всій Україні й за кордоном

Аудіовидання Пісенний «Кобзар» передано навчальним закладам і закладам культури України та українським культурно-освітнім осередкам за кордоном

Благодійний фонд «Хорова школа Павла Муравського», за підтримки Міністерства культури України та Українського культурного фонду, здійснив Всеукраїнський мистецький проект «Україна співає «Кобзаря» – перший системний  масштабний запис провідними українськими хорами 110 творів 86 композиторів на основі Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Хорова Шевченкіана», що його уклав великий український дириґент і педагог Павло Іванович Муравський (1914–2014).

Масштабний мистецький задум маестро Павла Муравського, який він розпочав здійснювати і який довершили його учні й послідовники, відкрив новий напрям у Шевченкознавстві – Хорову Шевченкіану. Митець Муравський своїм заповітним задумом явив внутрішній музичний ключ до глибинного сприйняття й цілісного осягнення Шевченкового поетичного світу: «Я дуже люблю й тонко чую поезію Тараса Шевченка, бо вона йде від самого серця! Шевченкова поезія легко кладеться на музику й легко співається, бо вона сповнена живим мелодійним звучанням. Мій заповітний задум – записати зі взірцевим академічним колективом усю Хорову Шевченкіану… На жаль, мені не вдалося організувати взірцевий академічний хор для повного запису Пісенного «Кобзаря». Тож завершити свій мистецький задум заповідаю моїм учням.  Виконані кращими хорами записи стануть доступні широкому загалу: вони розійдуться по школах, бібліотеках, закладах культури, й люди матимуть змогу слухати їх повсякчас. Високомистецьке хорове озвучення проникливої Шевченкової поезії дає потужне відчуття волі й спонукає людей до культурного розвитку. А культурні люди й житимуть краще, бо культурна людина знає, що треба робити, щоб жити не абияк, а достойно».

Пісенний «Кобзар» як цілісність нотного й аудіо видань унікальний тим, що в ньому системно зібрано в основному всю Хорову Шевченкіану, скомпоновану від середини ХІХ до початку ХХІ ст. Тут представлено доробок широковідомих композиторів-класиків, які заклали основи професійного музичного освоєння Шевченкової поезії, й менш знаних композиторів з цілої України й українського зарубіжжя, які розвивали й далі розвивають Хорову Шевченкіану.

До Зібрання хорових творів у семи томах дібрано 283 хороспіви 155 композиторів і аранжувальників та 12 народних пісень. Таке багатство співаної поезії «Кобзаря» досі лишалося маловідоме й навіть невідоме виконавцям і шанувальникам хорового співу й Шевченкової поезії.

Шевченків поетично-пісенний феномен – неповторне  явище у світовій поезії й музиці. Тарас Шевченко – єдиний у Світі поет, переважна частина поетичної спадщини якого живе у співі. На «Кобзар», у якому 237 поетичних творів, написано понад 300 авторських хорових творів і записано близько 100 народних хорових пісень. У цілому на Шевченків «Кобзар» написано понад 3 000 музичних творів: композиторських інтерпретацій різних форм і жанрів від солоспівів до хороспівів, кантат, симфоній, опер, ораторій, балетів. Хороспіви, солоспіви й вокально-симфонічні твори на поезію Тараса Шевченка – надзвичайно багата й маловивчена сфера Шевченкіани та всього українського музичного мистецтва.

У записові «Пісенного «Кобзаря» взяли участь на благодійних засадах 45 провідних хорових колективів із 17 міст України й українського зарубіжжя під орудою учнів і послідовників маестро Муравського. До аудіовидання дібрано також частину творів, які Павло Муравський свого часу записав з капелами «Трембіта», «Думка», хорами Українського радіо й Київської консерваторії – Національної музичної академії України.

Усю підготовчу редакторську й експертну роботу для нотного видання та аудіовидання здійснила на громадських засадах Експертна рада БФ «Хорова школа Павла Муравського»: редагували й звіряли ноти, добирали твори для запису й визначали виконавців, а також організовували записи й проводили їх експертну оцінку.

Комплект аудіо видання Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар»» містить три музичні альбоми по три CD в кожному (твори a капела; твори з інструментальним супроводом; твори великої форми з симфонічним оркестром). БФ «Хорова школа Павла Муравського» поширив 1 000 комплектів аудіо видання у середніх і вищих музичних навчальних закладах, спеціалізованих музичних школах, інших закладах культури в України та в українських культурно-освітніх осередках за кордоном. Весь наклад аудіо видання передано безоплатно зі сподіванням на успішне використання його в навчанні й хоровій практиці.

Повна інформація про «Пісенний «Кобзар»» – в однойменній рубриці на сайті «Хорова школа Павла Муравського»: https://pavlomuravskyi.com/category/pisennyj-kobzar/zibrannya-horovyh-tvoriv-u-semy-tomah-taras-shevchenko-pisennyj-kobzar-horova-shevchenkiana

Слухати «Пісенного «Кобзаря»» – за посиланнями:
Альбом 1: https://pavlomuravskyi.com/pisennyj-kobzar-albom-1.html
Альбом 2: https://pavlomuravskyi.com/pisennyj-kobzar-albom-2.html
Альбом 3: https://pavlomuravskyi.com/pisennyj-kobzar-albom-3.html

Після завершення випуску Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар»» навчальні заклади, бібліотеки, заклади культури отримають найповнішу, цілісну Хорову Шевченкіану.

Хорове озвучення «Кобзаря» витончує сприйняття й відкриває розмаїття скарбів глибинної Шевченкової поезії, збагачує вишуканою музикою програми навчальних, професійних і самодіяльних хорів та сприяє розвиткові українського хорового співу як базового мистецтва нашої національної культури. Усе це посилюватиме загальносуспільний інтерес до Шевченкіани й українського хорового мистецтва та ширитиме їх в Україні й Світі.

О. А. ШОКАЛО,
автор ідеї видань і керівник мистецького проекту,
голова Наглядової ради Фонду                                                     

2 коментаря до “Пісенний «Кобзар» звучить по всій Україні й за кордоном

  1. Мись Тетяна Відповіcти

    Велика подяка , Шокало О.А.!!!!
    Величезна праця , безцінний матеріал !
    Успіхів в подальших творчих планах !
    Дитяча музична школа 2 м.Рівне .

  2. Олександер Шокало
    Олександер Шокало Автор записуВідповіcти

    ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
    КОМУНАЛЬНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
    «КАМ’ЯНСЬКИЙ МУЗИЧНИЙ КОЛЕДЖ»
    ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ»

    51938, Дніпропетровська область, м. Кам’янське, вул. Миколи Лисенка,58.
    E-mail: collegemuz@i.ua Web: http://dndzmusic.in.ua
    ____________________________________________________________________

    «19» листопада 2019 року № 75

    Відгук про аудіо-зібрання «Тарас Шевченко Пісенний «Кобзар»»

    Комунальний вищий навчальний заклад «Кам’янський музичний коледж» Дніпропетровської обласної ради висловлює подяку Українському культурному фонду за підтримку і реалізацію проекту Благодійного фонду «Хорова школа Павла Муравського» – за аудіо-зібрання «Тарас Шевченко Пісенний «Кобзар»».
    Багато років аудіо-записи хорових творів відомих українських композиторів не поновлювались та мали погану якість. Це не давало можливості в повному обсязі мати уяву про твори, які є складовою навчального репертуару мистецьких закладів.
    Це аудіо-видання унікальне тим, що у ньому системно зібрано всю хорову Шевченкіану, скомпоновану від середини XIX ст. до початку XXI ст.¸ від композиторів-класиків до сучасних. Це зібрання містить великий спектр хорових жанрів: від творів a cappella до великих вокально-симфонічних.
    Це аудіо-зібрання є важливим посібником для мистецьких закладів та дає можливість поширення в українському суспільстві співаної поезії Великого Кобзаря.

    Директор І. В. Великодна

    Голова циклової комісії «Хорове диригування» С. Х. Овчаренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *